Başlangıç > FOTOĞRAFLAR, YAZI-MAKALE > 36 milyonluk Qnet vurgunu

36 milyonluk Qnet vurgunu

Zengin olma vaadiyle 30 bin kişiyi dolandıran “Qnet” adlı saadet zincirinin kafelerdeki “ikna toplantıları” polisin fiziki takibine takıldı

Saadet zinciri vaadiyle 30 bin kişiyi yaklaşık 36 milyon lira dolandırdığı iddia edilen Qnet şebekesi üyelerini polisin adım adım izlediği ortaya çıktı. Ankara polisinin bir süre önce ortaya çıkardığı “saadet zinciri” şebekesinin 1 yılda 30 bin kişiyi 36 milyon lira dolandırdığı belirlendi. Qnet isimli örgütün mağdurları tatil paketi vaadiyle sisteme üye yaptığı, yanında takı hediye ettiği belirlendi. Örgütün dolandırıcılık delillerini sisteme üye olarak ortaya çıkaran polis fiziki takipte zanlıları onlarca mağduru internet kafe, restoran ve kafe gibi yerlerde iknaya çalışırken kameraya aldı. 
‘DAR GELİRLİLER’ HEDEF
“Qnet Promosyon Pazarlama ve Turizm Ltd. Şti.” adı altında faaliyet gösteren piramitin saadet zinciri şeklinde yapılandığı, başında da Cemal G.’nin bulunduğu belirlendi. Piramitin içerisinde yer üyelerin kendi takımlarını oluşturdukları, her takımın ayrıca bir liderinin olduğu saptandı. Suç örgütünün, zengin olma vaadiyle vatandaşları dolandırdığı saptandı. Mağdurlar özellikle çoğunluğu işsiz ve asgari ücretle çalışan işçi kesimiyle bir bölümünün ailesinden uzakta yaşayan üniversite öğrencilerinden oluşuyordu. Şebeke zengin olma vaadiyle sisteme ettiği her üyeden tatil ya da promosyon ürünü karşılığı bin 200 lira alıyordu. Ancak hiçbir üyenin tatile gönderilmediği, maddi değeri 5 lira olan promosyon ürünlerinin ise 400 liraya üyelere verilmiş gibi gösterildiği anlaşıldı. Örgütün bu yolla yaklaşık 30 bin kişiyi dolandırdığı belirlendi.

http://www.sabah.com.tr/

Reklamlar
Kategoriler:FOTOĞRAFLAR, YAZI-MAKALE
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s